utorok 29. júla 2008

China Mieville: Kral Krysa




China Mieville je jeden z najzaujimavejsich mladych autorv v celosvetovom meritku.
Popredny predstavitel New Weird (ktore ako zanrovu odnoz vlastne pomahal definovat), autor viacerych bestsellerov, pankac, junglista, politolog a prevedceny marxista (co mu laskavo prepacime, predsa len su to pekne idealy).
V roku 1998 vydava prvy roman King Rat. Je to uctyhodny debut. Uz namet je akademicky vybrany a kombinuje fenomen rat king s povestou o potkaniarovi z Hammelnu. Pridajte trochu africkych povier, zasadte to cele do urban-fantasy prostredia trochu ineho Londyna a okorente junglom a parties a mate ten spravny popkulturny koktejl na roman ktory ma predpoklady byt kurva fuckin cool, samozrejme ak je dobre napisany. Je.
Takze hlavny hrdina je sympaticky chalan Saul, strateny v prekonzumovanej spolocnosti a chyteny bezcielnostou vlastneho zivota. To sa vsak zmeni ked niekto vyhodi jeho otca z okna a Saul stretne Krala krysu a prehupne sa do ineho odtiena existencie. Namet aj celkova estetika knihy je velmi podobna Gaimanovmu Neverwhere, az na jeden zavazny factor, ktory posuva celu knihu do uplne ineho svetla.
JUNGLE.
Jungle v cistej podobe polovice 90`s. Tuto knihu sa oplati citat za zvukov Goldieho, Roni Sizea, Omni Trio a ostatnych velkych mien plienok drum&bassovej sceny. Cely roman oplyva jungleovou estetikou. Posobive su najma opisy hudby, ked sa mieville neboji dlhych abstraktnych suveti a nepodcenuje vnimavost citatela (ziadne tuc tuc tuc siiik necakajte). Zo zabehnutych klise sa sympaticky vymyka absencia drog (az na par spekov, ale tie uz pomaly budu aj v rozpravkach), co je na knihu ovplyvnenu tanecnou scenou Velka Vynimka.
Kral Krysa je putava dobrodruzna a napinava fikcia, ktora o trosku prerastla svoj zaner. Prijemne citanie. Hlavne pre ludi, ktori si ficia na base ako China a ja…

Žiadne komentáre: